T.R.E. keha-psühhoteraapia

Käivitame keha loomuliku taastumismehhanismi, mis lõdvestab lühi- või pikaajaliste stressirohkete kogemuste tõttu jäigastunud sidekoe ja pinges lihased. Praktika tulemusel rahuneb närvisüsteem ning taastub keha algne paindlikkus.
Kui oleme hirmul või stressis tõmbub inimkeha alateadlikult pingesse ja hingamine vaigistub instinktiivselt.
See automaatne reaktsioon on aidanud meil vältida varitsevaid kiskjaid, ning on ellujäämise seisukohast hädavajalik. Huvitaval kombel lõdvestub meie keha sügavuti ainult siis, kui sellele teadlikult keskendume. Lõdvestumine nõuab tahtlikku pingutust ja sihipärast tööd, et leevendada lihaspinged ning lahustada jäikus sidekoest.

Loomariigis vabastavad imetajad kogetud stressi ja šoki läbi värisemise. Kiskja rünnakust pääsedes, leiab loom turvalise koha, kus ta saab lõdvestuda ning väriseda, nõnda läbides ja lõpetades ärritus tsükli. Inimestena paraku me ei järgi sama mustrit, selle asemel projitseerime oma stressi ja pinged sageli teistele, koormates pahaaimamatult enda lähedasi.

Ühiskondlikult oleme normaliseerinud elu, kus töötlemata stress viib lihaspinge ja emotsionaalse pagasi kuhjumiseni, mis lõpuks väljendub füüsilise haiguse või vaimse tervise probleemina.
1930-ndail sai Wilhelm Reich tuntuks oma väidetega, et lihaspinged väljendavad allasurutud emotsioone, nimetades seda keha "soomusrüüks".
Tema järgijaid peetakse tänapäevase keha-psühhoteraapia keskseteks figuurideks. David Bercelli arendas välja meetodi, milles surve ja spetsiifiliste liikumiste abil kutsutakse kehas esile värisemismehhanism. See protsess vabastab emotsionaalsed blokid ja lihaspinged, mis piiravad vabalt liikumist ning takistavad kontakti ja tunnete väljendamist.

See psühho-somaatiline tehnika läheneb otse närvisüsteemile, jättes vahele kogu kognitiivse aparaadi. TRE võimaldab vabaneda mineviku armidest läbi füüsilise praktika, enamasti teadmata oma probleemide põhjuseid ja vajamata nende läbitöötamist kognitiivsel viisil.